نکات مهم

نکات مهم در مورد آیین‌نامه جذب و بکارگیری محققان پسادکتری

1. دوره پسادکتری دوره‌­ای موقت با زمان معین برای دانش‏‌آموختگان دکتری است که به­‌منظور انجام پروژه‏های تحقیقاتی/ فناوری/ صنعتی/ کاربردی و ارتقای مهارت­های تخصصی بدون صدور مدرک تحصیلی اجرا می­شود.

2. متقاضیان دوره پسادکتری که درخواست بهره‏‌مندی از مزایای این آیین‌­نامه را دارند باید از طریق مؤسسه/ مرکز فناوری/ واحد صنعتی، در سامانه ساتع ثبت‌­نام و مستندات لازم را بارگذاری و ارسال کنند تا در صورت تایید مشمول حمایت شوند.

3. متقاضیان دوره پسادکتری باید دارای مدرک دکتری تخصصی (Ph.D.) از دانشگاه­ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.

4. متقاضی نباید منع قانونی در اشتغال به­‌عنوان پژوهشگر داشته باشد.

5. متقاضی دوره پسادکتری علاوه بر اخذ پذیرش از فرد میزبان یا استاد میزبان، نباید بیش از چهار سال از فارغ­‌التحصیلی دوره دکتری گذشته باشد.

6. محقق پسادکتری باید به‌­عنوان همکار طرح یا پروژه تحقیقاتی/ کاربردی/ فناورانه زیر نظر فرد میزبان در یک دانشگاه/موسسه پژوهشی/ واحد صنعتی/ واحد فناوری فعالیت ‏کند. طرح مذکور علاوه بر تایید در موسسه مربوطه که قرار است محقق در آن فعالیت کند، توسط کارگروه و دبیرخانه شورای عالی عتف مورد داوری علمی قرار می‌گیرد و در صورت تایید مشمول حمایت می‌باشد.

7. متقاضیانی که طرح پژوهشی آنها به تایید برسد بر اساس آیین‌نامه مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند.

8. در آیین نامه، چهار نوع دوره پسادکتری پیش‌بینی شده است که متقاضیان متناسب با نیاز و علاقه‌مندی خود میتوانند دوره پسادکتری را در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی یا واحدهای صنعتی و مراکز فناوری واجد شرایط بگذرانند. انواع دوره پسادکتری شامل "تحقیقات بنیادی"، "تحقیقات کاربردی"، "فناوری" و " صنعتی" می‌باشند. دوره تحقیقاتی بنیادی و کاربردی در دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی، دوره فناوری در مراکز فناوری و دوره صنعتی در واحدهای صنعتی ایجاد می‌شود.

9. حقوق محققان پسا دکتری 80 درصد استادیار در نظر گرفته شده است که قرار است شورای عالی عتف مطابق ماده 4 آیین‌نامه در تامین بخشی از حقوق محققان این دوره اقدام نماید. مابقی آن توسط موسسه پذیرنده پرداخت خواهد شد. حقوق محققان دوره صنعتی نیز از سوی واحد صنعتی پذیرنده پرداخت می‌شود.

10. به‌­کارگیری محقق پسادکتری به‌­منزله استخدام دائمی نیست و بعد از اتمام دوره، مؤسسه/ مرکز فناوری/ واحد صنعتی که محقق پسادکتری دوره خود را گذرانده است، هیچ­گونه تعهدی برای ایجاد هر نوع رابطه استخدامی با ایشان ندارد. به­‌منظور تأکید این مورد، تعهدات قانونی لازم قبل از عقد قرارداد پسادکتری اخذ می‌شود.